top of page

Kā sagatavoties jauna dzīvnieka ienākšanai mājās?

Pirmais mājdzīvnieks. Skan aizraujoši? Jā! Taču patīkamais notikums prasa pienācīgu sagatavošanos, lai Tavas mājas kļūtu par piemērotu un drošu vietu jaunajam ģimenes loceklim. Zemāk esam apkopojuši dažu noderīgus padomus, kā sagatavoties dzīvnieka ienākšanai mājās un kā panākt iespējami ātrāku mājdzīvnieka adaptācijas procesu.

Pirms pieņem lēmuma pieņemšanas

Pirms esi pieņēmis lēmumu par dzīvnieka adopciju vai iegādi, ir svarīgi izsvērt dažus faktorus. Pārliecinies, vai Tavs dzīvesveids un dzīves apstākļi ir piemēroti mājdzīvniekam. Atceries, ka dzīvnieks ar Tevi būs visu viņa mūžu, kā arī prasīs uzmanību un aprūpi. Tāpat ir svarīgi padomāt, kāds mājdzīvnieks Tev un Tavai ģimenei būs visatbilstošākais. Tostarp vari pārskatīt dzīvnieku šķirnes, lai rastos priekšstats par to, cik daudz kustības, ikdienas klātesamību, ēdienu un veselības aprūpi prasa katra no tām. Ja Tev ir bērni, tad noteikti pievērs uzmanību, vai konkrētās šķirnes dzīvnieks sapratīsies ar bērniem.  Diemžēl Libertā nonāk simtiem mājdzīvnieku tieši tāpēc, ka saimnieki nav izvērtējuši savu, savas ģimenes un jaunā dzīvnieka atbilstību.

Vienojies ar ģimeni

Ja Tev ir ģimene, tad informēt viņus par Tavu vēlmi mājās uzņemt jaunu ģimenes locekli ir OBLIGĀTS process. Dzīvnieki nav Ziemassvētku vai dzimšanas dienas dāvanas, kamēr neesi vienojies par to ar savu partneri! Ja visi ģimenē vēlaties jaunu draugu un esiet gatavi par to rūpēties, iesakām jau pirms dzīvnieka ierašanās vienoties par katra atbildībām un pienākumiem – kurš būs atbildīgs par vetārsta apmeklējumiem, barošanu, pastaigām vai kastītes tīrīšanu u.c.  Iespējams šajā brīdī sapratīsiet, ka nevarat nodrošināt kvalitatīvu dzīvnieku aprūpi un nepieciešams piesaistīt papildspēkus, piemēram, suņu auklīti, kas dodas ar suni garākā pastaigā, kamēr paši neesiet mājās. Ir vērts padomāt arī par dzīvnieku apmācību, vai darīsiet to paši vai piesaistīsiet profesionāli un dosities ar mīluli uz nodarbībām.

Sagatavo un/vai pielāgo vidi

Mājas sagatavošana dzīvnieka ienākšanai ir ļoti svarīga adaptācijas procesam. Tev būs jāpārliecinās, ka mājās ir droši un ir aizvākti visi apdraudējumi. Kaķi un suņi, tāpat kā cilvēka mazuļi mēdz iepazīt pasauli caur muti, tāpēc iesakām jau laikus aizvākt tādus priekšmetu kā elektrības vadi, adatas un piespraudes, auklas, lentes un diegi, medikamenti, pārtikas preces un telpaugi. Ja Tev ir pagalms, kurā ļausi uzturēties dzīvniekam, tad arī tur būs nepieciešams pārbaudīt iespējamus apdraudējumus vai norobežot dzīvnieka piekļūšanai nevēlamās vietas. Ja Tavs pagalms ir iežogots, pārbaudi var žogā nav caurumi vai citas iespējamas izkļūšanas vietas. Kad esi novērsis apdraudējumus, pārliecinies, ka mājdzīvniekam ir paredzēta no aukstuma pasargāta vieta, kur ēst, gulēt, spēlēties un justies droši. Svarīgi, lai mājdzīvniekam ir pieejama guļvieta, barības trauciņi ar barību un tīru ūdeni, kaķiem – kaķu tualete, pakaiši, lāpstiņa tīrīšanai u.c.

Iegādājies dzīvniekam piemērotu barību

Uzturs ir ļoti svarīgs, lai uzturētu mājdzīvnieka vispārējo veselības stāvokli. Tāpēc kvalitatīvas barības izvēle ir daļa no tā, lai Tavs mājdzīvnieks dzīvotu ilgu un veselīgu dzīvi. Zinām, ka mājdzīvnieku pārtikas piedāvājums ir ļoti liels un atrast vislabāko, pieejamāko un arī maciņam draudzīgāko variantu var šķist neiespējama misija.  Izvēloties barību aicinām sekot tam, lai barība ir pārbaudīta un tajā atrodamas visas būtiskā uzturvielas un lai tā ir atbilstoša Tava dzīvnieka vecumam, piemēram kucēniem un kaķēniem veidota, vai senioru mājdzīvniekiem. Iesakām novērtēt, vai mājdzīvnieks barību labi panes, tas ir, aplūkojiet, vai dzīvnieka kažoks ir spīdīgs, vēdera izeja regulāra, svars atbilstošs. Tas apstiprinās, vai pūkainais draugs saņem atbilstošu uzturu. Tostarp iesakām par vēlamo barību konsultēties ar vetārstu, kas piemeklēs Tava dzīvnieka veselības stāvoklim atbilstošāko un konsultēs par neskaidriem jautājumiem.

Esi gatavs iepazīšanās un adaptācijas procesam

Iepazīšanās un adaptācijas process katram mājdzīvniekam ir ļoti individuāls. Kāds ātri vien pieradīs pie jaunās vides, kādam var būt nepieciešams laiks, lai pielāgotos jaunajai videi un cilvēkiem. Aicinām ievērot lēnu iepazīšanās procesu un nesteidzināt dzīvnieku.  Pirmajās dienās un nedēļās nodrošini mājdzīvniekam atbilstošu uzraudzību, atbalstu un mierinājumu, ja dzīvnieks jūtas izbiedēts vai nedrošs. Šajā laikā ir svarīgi izveidot saikni un uzticēšanos. Aiciniet to pašu darīt arī citiem ģimenes locekļiem, apmāciet mazākos ģimenes locekļus, kā dzīvniekam pieskarties un spēlēties ar viņu, lai mājdzīvnieks justos droši.

Plāno pirmo vetārsta vizīti

Kad dzīvnieks ir ienācis jaunajās mājās, svarīgi jau laikus doties uz pirmo vizīti pie vetārsta. Ārsts pārbaudīs dzīvnieka vispārējo veselības stāvokli, veiks nepieciešamās vakcinācijas un sastādīs vakcinācijas grafiku, kā arī konsultēs par dzīvnieka aprūpi un uzturu.

Gatavošanās dzīvnieka ienākšanai mājās, ir svarīgi rūpīgi izplānot katru soli, lai nodrošinātu, ka pāreja ir patīkama gan Tev un Tavai ģimenei, gan jaunajam ģimenes loceklim. Ar pienācīgu sagatavošanos Tavas mājas kļūs par laimīgu stūrīti Tavam jaunajam dzīvniekam.

Ja Tev ir kādi jautājumi vai vēlies papildu padomus, sazinies ar mums. Mēs esam šeit, lai palīdzētu Tev un Tavam jaunajam ģimenes loceklim izveidot ilglaicīgas un laimīgas attiecības.

bottom of page